Minna või mitte minna?

Minna või mitte minna, selles on küsimus… FLLBLOG2 • 30. OKTOOBER, 2015

Kas minna oma esimesele üritusele või mitte? Selles on küsimus. Tegelikult on sellele ainult üks vastus.

(Loe kindlasti lõpuni. Päriselt ka.)

Kohe varsti on käes teie esimene FIRST® LEGO® League üritus ja meeskond tunneb end suhteliselt ebakindlalt.

Teate, mis?

Ärge minge.

Te pole ju valmis.

Teie Projektil on ilmselgelt liiga vähe allikaid. Robot ei tee seda, mida teie tahate. See üks lisajupp kukub kogu aeg roboti küljest ära. Te ei teinudki ühtegi prototüüpi, nagu alguses plaanisite. Meeskonnatunne on praegusel hetkel pea olematu. Ühtegi teist meeskonda te ka ei tea.

Ärge minge. Ärge lihtsalt minge. Te pettute nagunii.

ÄRGE MINGE.

Te ei pea. See on ilmselgelt halb mõte. Te ei taha ju ennast piinlikku olukorda panna. See on ju ajaraisk. Keda kotib? Sellel pole mõtet. Unustage ära. Ärge enam isegi mõelge sellele.

VÄLJA ARVATUD JUHUL, KUI…

Te tahate teisi meeskondi näha. Ja näha, kuidas nemad lahendasid needsamad Robotimängu missioonid, mille kallal te kuude kaupa vaeva olete näinud. Siis te võib-olla peaksite minema.

Ja teie Projekti lahendus, te olite sellest ju vaimustuses, eks ole? Teie meeskond mõtles midagi tõeliselt uut välja. Keegi pole kunagi teie poolt valitud probleemile lähenenud täpselt sellisel viisil nagu teie meeskond. Kõik, kellele te oma lahendusest rääkisite, ütlesid: „Uskumatu, et keegi teine pole selle peale tulnud.“ Aga teie tulite.

Sellisel juhul võiksite tahta minna.

Ärge minge, välja arvatud juhul, kui teile tõeliselt meeldis saada rohkem teada probleemidest, millele te polnud varem mõelnudki või kui te tahaksite kohtuda suure hulga uute meeskondadega oma piirkonnast või oma riigist. Siis ehk võiksite minemise peale mõelda.

Kas teile muusika meeldib? Ja tantsimine? Ja rumalad mütsikesed? Ja lõbutsemine? Kas teile meeldib kuulda, kuidas inimesed teile hõiskavad ja kaasa elavad – inimesed, keda te isegi ei tunne, aga kellele meeldivad teie roboti ägedad lisad? Kas teile meeldib saada innustust ja mõista, et isegi kõige raskematele probleemidele on olemas lahendused, kui õiged inimesed võtavad nende otsimiseks aega?

Siis ehk ikka peaksite minema. 

Kui te usute, et lapsed võivad olla leiutajad ja programmeerijad ja disainerid ja teadlased – siis peaksite minema. Kui te mõistate, et läbikukkumine on üheks sammuks teekonnal eduni, peaksite täiega minema. Läbikukkumine õpetab meistreid. Teadsite seda juba, eks? Teil ei ole midagi kaotada.

Võib-olla peaksite minema, kui tahate teada, kuidas oma Projekti veel paremaks teha, nii et ühel heal päeval saaks seda reaalselt kasutada, kui tahate kohtuda päris inseneride ja teadlaste ja uurijatega ja nende töö kohta rohkem teada saada. Te peaksite minema, kui tahate tähistada kogu oma rasket tööd – sest seda oli ikka ilgelt palju, onju? Ja te saite hakkama! Te olite oma meeskonnaga eesmärgile pühendunud! Peaksite minema, kui tahate võimalust visata viis ka kõigile teistele, kes seda tegid. Teate ikka, et peaksite kogu selle töö ja pühendumise üle väga uhked olema, eks? Hoolimata sellest, mis on kirjas hindamislehel või viimasest skoorist viimases raundis. Teil on palju, mille üle uhkust tunda. Teate seda ikka, eks? Ikka teate. Isegi, kui te ei lähe. Aga te peaksite minema. Olge uhked ja minge.

Kui te hoolite oma kodust, riigist, maailmast, tulevikust ja sellest, kuidas teievanused lapsed – täpselt nagu te isegi – kõiki neid asju kujundavad ja paremaks teevad. Siis võib-olla peaksite minema.

Te teate, et peate minema, eks?

Tõsiselt. Peate. See meeldib teile.

Ja teil ei tule meeldegi, et kartsite, sest teil on selle mäletamiseks liiga lõbus.

Mis teil kaotada on?

Midagi.

Mis teil võita on?

Eneseaustus. Enesekindlus. Uued sõbrad. Uued ideed. Uus vaade elule. Uus kogemus. Julgustus järgida Põhiväärtuseid.

Kõik.

Te peate minema. Minge kindlasti. Te peate minema. Te tahate minna, eks?

Ärge jääge sellest ilma. Usaldage mind. Te ei kahetse seda.